Senior kupuje mieszkanie Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
piątek, 18 lipca 2014 22:28

Senior kupuje mieszkanie

Zbyt duży metraż, strome schody, a może brak windy? To tylko nieliczne z architektonicznych barier, z którymi muszą zmierzyć się osoby starsze mieszkające w nieprzystosowanych do nich warunkach. Jednak najnowsze projekty deweloperskie wychodzą naprzeciw tym problemom.

Mieszkanie przeciętnego seniora kryje w sobie szereg drobnych „złośliwości”. Od zbyt wąskich przejść, które mogą w dużym stopniu utrudniać życie poruszającym się o lasce lub balkoniku osobom, po śliskie powierzchnie i czy zbyt wysokie brodziki w łazience. Najważniejszymi jednak elementami są problemy jak brak windy czy metraż zbyt duży jak na potrzeby jedno - czy dwuosobowych gospodarstw domowych.

Osiedla dla seniorów

Inspiracją dla powstania w Polsce mieszkań przystosowanych dla osób starszych były stworzone w Stanach Zjednoczonych i zachodniej Europie osiedla dla seniorów. Ich celem nadrzędnym jest wykreowanie komfortowych warunków życia, przy jednoczesnym zapewnieniu opieki osobom starszym. W pełni przystosowane budynki mieszczą w sobie gabinety lekarskie, a pobliska stołówka oferuje możliwość zamówienia domowych obiadów. Projektanci postawili także na kontakt z rówieśnikami, co przyczyniło się do powstania wewnętrznych dziedzińców, na których osoby starsze mogą spędzać swój wolny czas rozmawiając, bądź grając w szachy.

W Polsce jak na razie powstały tylko dwie kopie amerykańskiego pomysłu (w Radkowie na Dolnym Śląsku i w Stargardzie Szczecińskim). Niemniej jednak,  deweloperzy tacy jak trojan.katowice.pl budując swoje osiedla nie zapominają o emerytach. Deweloper podkreśla, że najważniejszą rzeczą dla osoby starszej jest dopasowanie metrażu mieszkania do jej potrzeb, ponieważ użytkowanie nieruchomości przewyższającej rozmiarem potrzeby wiąże się z nadmiernymi kosztami. Ponadto, nowe budownictwo oferuje seniorom windy, bardziej funkcjonalne mieszkania, a także świetną lokalizację w sąsiedztwie sklepów, miejskich terenów zielonych czy gabinetów lekarskich.

Mieszkanie od dewelopera

Osoby starsze, które w najbliższym czasie przechodzą na emeryturę, chętnie wybierają nowe mieszkania z rynku pierwotnego. To dla nich gwarancja, że nie będą musieli co kilka miesięcy wymieniać cieknących rur czy martwić się o wybuch gazu. Jeżeli kupią mieszkanie wykończone pod klucz, nie muszą nawet samodzielnie wyposażać mieszkania. Nowe osiedla to także ładne, równe chodniki, mała architektura (place zabaw dla dzieci, ławeczki) i nowe, niezniszczone budynki.  

Wśród emerytów największą popularnością cieszą się mieszkania na parterze. Często mają one ogródki, które zapewniają rozrywkę i zajęcie emerytom oraz są świetnym miejscem na zabawianie wnucząt. Osoby starsze wybierają najczęściej lokale jedno lub dwupokojowe, nie przekraczające zazwyczaj powierzchni około 45 mkw. Stawiają także na funkcjonalność, tradycyjny projekt, oddzielną kuchnię i dobre nasłonecznienie. Ważna jest też dla nich bliskość komunikacji miejskiej oraz infrastruktury: sklepów i przychodni lekarskich. Mieszkania Zabrze, zlokalizowane w cichej, ale dobrze skomunikowanej okolicy, zapewniają emerytowi maksimum komfortu.