Wcześniejsza emerytura - ciągle żywa Drukuj Email
Wpisany przez Babcia Zosia   
poniedziałek, 29 listopada 2010 09:49

Wcześniejsza emerytura – ciągle żywa


Czy warto się starać o wcześniejszą emeryturę wg „starego klucza”

altEmerytura naliczana według starych zasad (sprzed reformy w 2008 roku) jest korzystniejsza niż naliczana wg nowych przepisów. Ciągle jeszcze są osoby, które mogą na nią przejść. Jeśli więc jesteś kobietą, która nie ma 60 lat lub mężczyzną przed 65 –tką przeczytaj ten artykuł. Może należysz do tych wybrańców, którzy mogą skorzystać ze starych przywilejów? 
 

Co się stało w 2008 roku?

Otóż, żyjemy już pod rządami nowej ustawy emerytalnej. Stara przestała obowiązywać w 2008 roku, lecz niektórzy z nas zachowali przywilej tzw. wcześniejszej emerytury. Wcześniejsza nazywa się dlatego, że mogą na nią przejść osoby o pięć lat młodsze niż ustawowy wiek emerytalny, lecz otrzymują świadczenia w 100 procentowej wysokości.

Na wcześniejszą emeryturę mogą przejść osoby, które do 2008 roku spełniły dwa warunki. Osiągnęły odpowiedni wiek: 55 lat (kobiety) bądź 60 (mężczyźni) i udowodniły 30 letni staż pracy (kobiety) bądź 35 letni (mężczyźni). Powtarzam, że warunki te należało spełnić do 2008 roku. Kto je jeszcze spełnia.

Dla kogo wcześniejsza emerytura?

Nie będę pisać o uprzywilejowanych grupach pracowników (np. nauczycielach, górnikach, policjantach) gdyż dla nich istnieją szczególne przepisy emerytalne, na ogół bardzo dobrze znane zainteresowanym. Piszę o tzw. emeryturach pracowniczych, dla zwyczajnych ludzi zatrudnionych na etatach. Kto zatem, spośród etatowców zachował prawo do wcześniejszej emerytury?

 1.Mężczyźni urodzeni przed 1949 rokiem, którzy do końca 2008 roku skończyli 60 lat i w  tym też roku (2008) mogli się wykazać 35  letnim stażem pracy.

(Kobiety urodzone przed 1949 roku w 2008 roku miały już najmniej 60 lat, zatem przechodziły na „normalną” emeryturę).

2. Dla kobiet urodzonych w latach 1949 – 53 one bowiem do końca 2008 roku miały mniej niż 60 lat. Prócz wieku panie te muszą wykazać się 30. letnim stażem pracy na etacie.

Kiedy składać wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Wniosku o wcześniejszą emeryturę nie musieliśmy składać w ZUS do 2008 roku. (Wiele osób tak błędnie uważa). Można to robić nadal byle przed ukończeniem 60 lat w przypadku kobiet i 65 – mężczyzn.

Dlaczego? Ponieważ kobieta 60 – letnia i mężczyzna 65 – letni uzyskują prawo do ustawowej emerytury, czyli tracą przywilej przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Dodatkowe uwagi

Sposób naliczania wcześniejszej emerytury jest korzystniejszy niż ustawowej ale:

1.Osoba ubiegająca się o wcześniejszą emeryturę nie może uczestniczyć w OFE. Za pośrednictwem ZUS może się wycofać z uczestnictwa z Funduszu. Pieniądze, które tam zgromadziła zostaną przeniesione do budżetu państwa.

2. Wcześniejszy emeryt musi rozwiązać umowę o pracę.

Rada

Przed złożeniem wniosku warto udać się do ZUS i przedstawić swoje dokumenty zwłaszcza dotyczące stażu pracy i tzw. okresów składkowych i nieskładkowych.  Bywają z tym kłopoty ale też można znaleźć na nie rady. Np. jeśli mężczyzna nie przepracował na etacie 35 lat to przed złożeniem wniosku o wcześniejszą emeryturę musi zatrudnić się na etacie przynajmniej na okres sześciu miesięcy.

Są i inne szczególne kłopoty, o których warto porozmawiać z urzędniczkami ZUS.

Babcia Zosia


 

Poprawiony: sobota, 11 stycznia 2014 13:47